Saunování - blahodárná sauna

Pravidelný pobyt v sauně pomáhá vytvářet ochrannou bariéru proti nemocem. Stačí jednou týdně vysaunovat a působením horkého vzduchu v kombinaci s chladem se postupně vaše tělo skvěle otuží.

Potní koupele znaly starověké národy po celém světě. Ve svém počátku představoval saunu pouze vyhřátý kout jeskyně nebo ji tvořila vyhloubená díra ve svahu s hromadou rozpálených kamenů někde v rohu. Až mnohem později se začaly stavět jednoduché sruby, z nichž se postupně vyvinuly moderní montované kabiny z kvalitního finského dřeva.

Osvícení Finové

Traduje se, že sauna pochází z Finska. Každopádně se stala součástí kultury tohoto severského národa a pro tamní obyvatele představuje každodenní rituál, který umožňuje přechod z pracovního tempa k odpočinku. Jedna sauna v této zemi připadá na pouhé tři obyvatele a tvoří i nedílnou součást budovy parlamentu. Poté co si finští sportovci ve 20. letech přivezli saunu na olympiádu se její věhlas rychle rozšířil.

Kdo může do sauny?

Do sauny mohou chodit téměř všichni lidé bez rozdílu věku. Pokud váháte, zda si při svém zdravotním stavu můžete saunování dovolit, měli by jste se poradit se svým lékařem. Ale i zcela zdravý člověk, který přijde do sauny, musí dodržovat správný postup saunování. Spočívá v tom, že si nejprve osprchujeme tělo a namočíme hlavu aby nedocházelo k přehřátí. zabalíme se do osušky a zvolíme si vhodný stupeň lavičky.

Turnus saunování

Proceduru teplo – chlad, odpočinek opakujte 2x až 4x:
  a) dvakrát - povzbudivý
  b) třikrát - uvolňující /nejběžněji používané/
  c) čtyřikrát – únavový

3x a chřipka nemá šanci

Po vstupu do sauny na sebe necháme působit horký vzduch tak dlouho jak je nám to příjemné a první kolo zakončíme nejprve vlažnou a pak studenou sprchou případně koupelí v ledovém bazénku. Tento postup je vhodné opakovat, jedno až dvě kolečka ráno nás povzbudí, tři maximálně čtyři večer zklidní a jsou příjemným zakončením dne před spaním.

Po pořádné sauně člověk shodí asi půl kilogramu, v extrémní případech při dlouhém pobytu v potírně až pět procent své váhy. Tuto ztrátu kompenzují Finové i ostatní seveřané následnou konzumací piva, kyselých okurek a opečených párků.

(c) 2012 www.saunapohoda.cz, Design by kiklopdesisign.net
Byty Jilemnice - Krkonoše | Sauny |